Spor yapan çocukların ebeveynleri nelere dikkat etmeli?

Çocuklarınızın sporda başarılı olması için ne yapmanız gerekir?

Sporun çocukların psikolojik, sosyal, fiziksel ve bilinçsel açıdan faydaları oldukça çoktur. Bilinçli her ebeveyn de bu durumun farkında olduğu için çocuğunun küçük yaşlardan itibaren spor yapmasını ister. Küçük yaşlardan itibaren kazanılan spor-fiziksel aktivite ya da egzersiz alışkanlığı çocuğun hayat kalitesini artırır. Peki anne ve babalar çocuklarını spora yönlendirirken neler yapmalı?

 

Spor yapan çocukların ebeveynlerinin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

Çocuklarınızı ilgi duyduğu ve yaparken zevk aldığı spora yönlendirin. Birçok spor branşında yapılan hareketler neredeyse aynıdır.

Sevmediği bir spora yönlendirmeyin, deneyerek öğrenmesine izin verin. Spor yaparken istek duymak oldukça önemlidir.

Çocuklarınızı duygusal ve fiziksel olarak gözlemleyin, eğitimcilerden yardım alın. Aynı yaşta olan çocukların fizyolojik yaşı aynı olmayabilir. Yapabileceği spora yönlendirmeye çalışın.

Çocuklarınızı fast-food gibi hızlı tüketim yiyeceklerinden koruyun, sağlıklı ve bilinçli bir şekilde beslenmesini öğretin. Küçük yaşlarda düzenli egzersiz ya da fiziksel aktivite yapan çocuklar zaten sizin yönlendirmenize gerek kalmadan bu beslenme alışkanlığını edinecektir.

Sizde onunla birlikte spor yaparak çocuğunuza örnek olun. Aynı şekilde beslenme alışkanlıklarında da kendinizi örnek olarak göstermeye çalışın.

Spor yapan ve takım maçlarına katılan çocuklarınıza hırs yapmamayı, sakin ve sabırlı olmayı öğretin. Kazanmayı hedef olarak göstermeyin. Aksi takdirde kaybetmek çocuğunuz için büyük hayal kırıklıklarına sebep olacaktır. Her zaman motive ederek ilerleyin.

Antrenmanlara düzenli katılmasına yardımcı olun ve sürekli sağlık kontrolünden geçmesini sağlayın.

Cevap bırakın