Hangi yaşta hangi spor yapılmalı?

Çocuklarınızın fiziksel, ruhsal ve bilinçsel zekaya yüksek miktarda katkısı olan spora başlamasını istiyorsunuz. Peki çocukların hangi yaşta hangi sporu yapması gerektiğini biliyor musunuz?

Yaşları aynı olan çocukları fizyolojik ve bilinçsel yaşları aynı olmayabilir. Bu yüzden çocuklar spora yönlendirilmeden önce fizyolojik yaş mutlaka kontrol edilmeli ve bir uzman tarafından spora yönlendirilmelidir. Aksi takdirde çocuğunuzu baskı altına almış olursunuz. Bunun yanı sıra da çocukların spor yaparken kaza yapması ve yaralanması kaçınılmaz olur.

 

Çocukların hangi yaşta hangi sporu yapabileceğini takvim yaşına göre şöyle sıraladık;

2 ve 3 Yaş arası çocuklar hangi sporları yapmalıdır?

2 ve 3 Yaş arasında olan çocuklar ciddi bir eğitmenle birlikte birçok sporu yapabilir. Bu yaşlardaki çocuklarınıza asla tek başına spor yaptırmamak gerekir. 2 ve 3 yaş arasındaki çocuklar; zıplama, yakalama, koşma gibi temel hareketleri yapabileceği için bir eğitmenle birlikte çalışabilir. Koşabileceği, yürüyebileceği, suyun içinde oynayabileceği ve dans edebileceği aktivitelere dahil olması yeterlidir. Suda yapılan aktivitelerde mutlaka gözlem altında olmalıdır.

 

4 ve 6 Yaş arası çocuklar hangi sporları yapmalıdır?

Altı yaşına kadar çocuklarda kontrollü ve güvenli hareket etme yeteneği gelişmediği için 4 ve 6 yaş arası çocuklar yine bir eğitmenle ya da aile bireylerinden birisi ile birlikte spor yapabilir. 4 ve 6 yaş arasındaki çocuklar üç tekerlekli bisiklet kullanabilir. Çocukların en sevdiği oyunların başında gelen seksek, elim sende, yüzme , dans etme ve jimnastik gibi oyunlar bu yaşlar için oldukça uygundur.

 

7 ve 10 Yaş arası çocuklar hangi sporları yapmalıdır?

7 yaş itibariyle çocuklarda güvenli ve kontrollü hareket etme yeteneği gelişmeye başlar. Bu yüzden 7 ve 10 arası çocuklar yetişkinlerin de severek yaptığı bazı spor branşlarını yapmaya başlayabilir. Bunların başında ise; hentbol, voleybol, basketbol, futbol, tenis, yüzme, bisiklet kullanma, ve jimnastik gibi sporlar gelir.

 

10 Yaş sonrası çocuklar hangi sporları yapmalıdır?

Çocuklar on yaşından sonra daha önceki yaşlarda başladıkları spora devam edebilirler. Bunlara ek olarak çocuklar güreş, kürek ve atletizm gibi sporlara da başlayabilirler. Birkaç yıl sonra eğer çocuğunuzun ilgisi varsa karate ve tekvando gibi sporlara yönlendirebilirsiniz. Bu sporlar daha fazla güç gerektirdiği için on yaşından önce başlanması yaralanmaya maruz kalmamaları izin önemlidir.

 

 

 

 

Cevap bırakın